PL EN DE
„Miejsca literatury” Andrzeja Stasiuka

2013|08|25

Wariacje Miejscovnika, wokalna wolna niedziela i piaskowe portrety zatrzymane w czasie. Film, literatura, muzyka, fotografia i teatr to dziś najmocniej reprezentowane dziedziny.

news 22 fot.Lukasz LuszczekDla Andrzeja Stasiuka podróż to eksperyment na samym sobie. Pisarz jest specyficznym rodzajem „turysty”, który odwiedza miejsca mało popularne, zanurza się w ich mitologię. Jako podróżnik przestaje być mieszkańcem, obywatelem, członkiem społeczności. Co z tego wynika, zapytamy podczas spotkania „W PODRÓŻY. I”. Pisarz już po raz drugi gości na FAMIE.

„Jesteśmy twórcami i elementami świata nieuświadomionego, niepoznawalnego, nieznanego jeszcze. Korzystając z niego tworzymy nieskończenie na nowo jego strukturę, jego przestrzeń. Nieznane, nieświadome, nieuświadomione, nieprzekazywalne, niepoznawalne jest (staje się) bardziej realne niż cokolwiek innego” – mówi Robert Barry. Wystawa malarstwa może być okazją doświadczenia tego szczególnego urealnienia. Wystawą ROZPOZNAWANIA zaprezentują się na FAMIE studenci i absolwenci 1-ej Pracowni Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prowadzonej przez prof. zw. Włodzimierza Dudkowiaka  i  dr Pawła Kaszczyńskiego. Dziś sprawdzimy też, czym do tej pory zajmowali się uczestnicy warsztatu Tomka Sikory. PIASKOWE PORTRETY to autoportrety-płaskorzeźby widziane z perspektywy wieży ratownika, a projekt ZATRZYMANE W CZASIE koncentruje się na fotografii ulicznej. Wystawy można oglądać do 29.08.2013.

Niedzielę kończymy muzycznie w Jazz Clubie Scena. Zaskoczy nas OLGA MATUSZEWSKA, absolwentka prestiżowej uczelni Berklee College of Music w Bostonie.O 22:00 równie ważny punkt programu – pokaz teledysków zrealizowanych podczas pierwszego tygodnia FAMY w ramach MIEJSCOVNIKA. Projekt składa się ze strony internetowej, kanału youtube, dwóch kamer, przestrzeni Świnoujścia, atmosfery Famy i muzycznych osobowości.Pół godziny później koncert uczestników sekcji wokalnej WOLNA NIEDZIELA. Z grupą wyjątkowych artystów pracowały na FAMIE Ania Serafińska i Ola Nowak.

Program na niedzielę, 25 sierpnia: www.fama.org.pl/25-sierpnia-niedziela.