PL EN DE
Teatr w Krzywym Zwierciadle – SYSTEM

28|08|2013 Miejski Dom Kultury 17:30

TEATR W KRZYWYM ZWIERCIADLE – Teatr powstał w 2007 roku w Stepnicy. Skupia wokół siebie młodych artystów, młodzież, studentów i osoby pracujące. Stepnicki Teatr jest laureatem wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich festiwalach. Zajmuje się także edukacją artystyczną społeczności lokalnej prowadząc projekty edukacyjno – artystyczne. Teatr co roku organizuje Letnią Akademie Teatralną, której efektem jest spektakl plenerowy pokazywany w portowej części Stepnicy, jak i innych miastach województwa zachodniopomorskiego. Od 2012 roku jest członkiem Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej.

„SYSTEM” – Zacierające się bariery między życiem biologicznym i elektrycznym powodują, że coraz trudniej odnaleźć nam krótkie, oczywiste określenia dotyczące złożonego fenomenu, jakim jest życie. „Sztuczne życie” stać się może coraz bardziej precyzyjne, ponieważ większość form życia w jednej część będzie naturalna, a w drugiej sztuczna. Świat rzeczywisty będzie przeplatał się z wirtualnym, czego możemy być nie świadomi. I kiedy zadamy sobie pytanie, czy jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie, nie znajdziemy na nie odpowiedzi. Tekst scenariusza powstał w oparciu o tekst Mirona Białoszewskiego oraz teksty własne. Inspiracją były również książki do obsługi komputera oraz artykuły przedstawiające wykorzystanie komputerów jako środowisko, w którym mogą przebiegać procesy życiowe. Premiera: 2013, reżyseria: Michał Krzywaźnia, obsada:  Monika Mysiak, Magda Olchowy, Sara Rombel.

Projekt realizowany w ramach ZACHODNIOPOMORSKIEJ OFFENSYWY TEATRALNEJ powołanej przez teatry niezależne z regionu, które poprzez wspólne działanie chcą promować realizowane tu niezależne działania artystyczne i kulturalne, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne. Skupienie dużej liczby teatrów offowych, z których większość zaznaczyła już swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, jest ewenementem na skalę kraju – pokazuje to jak znaczący jest potencjał kulturotwórczy regionu. Kilkudziesięciu artystów, siedem działających aktywnie ośrodków teatralnych, sześć festiwali o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, realizowane cyklicznie, w ramach strategicznych programów projekty edukacyjne, międzynarodowe wymiany młodzieżowe, obecność wolontariuszy EVS z kilku różnych krajów Europy, a także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Widzami organizowanych przez członków ZOT wydarzeń kulturalnych jest ok. 20 000 widzów, uczestniczy w nich ok. 1000 artystów z całego świata, rocznie realizowanych jest również ok. 10 premier teatralnych. Konsolidacja tych grup (przy zachowaniu niezależności artystycznej) stanowi o sile środowiska i może zaowocować bardzo cennymi działaniami w dziedzinie kultury.

www.facebook.com/teatrwkrzywymzwierciadle