PL EN DE
Teatr Sparowani – ZŁAP MNIE

20|08|2013 Miejski Dom Kultury 19:00

TEATR SPAROWANI – Teatr powstał wraz z dniem premiery jego pierwszego spektaklu „Złap mnie”, 21 czerwca 2012 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Spektakl stworzyła dwójka studentów PWST – Angelika Pytel i Jakub Kowalczyk, w zbiorowej reżyserii ze studentem Wydziału Reżyserii Przemysławem Jaszczakiem. I tak oto powstała myśl, aby założyć teatr niezależny. Od 2013 roku Teatr Sparowani nawiązał stałą współpracę z Przestrzenią Twórczą Stacja Ligota w Katowicach.

„Punktem wyjścia jest korzystanie z surowej i ubogiej przestrzeni teatralnej. Naszym założeniem jest stworzenie sceny eksperymentalnej, w której badamy relacje zachodzące między aktorami a widownią. Pragniemy wykreować taką rzeczywistość sceniczną, która zagarniałaby widzów, czyniąc z nich aktywnych uczestników przedstawienia. Tam, gdzie słowo okazuje się niewystarczalne, głównym nośnikiem treści jest ruch oraz ciało. Sięgamy po możliwości niewerbalnych środków przekazu. W swych działaniach korzystamy z technik performatywnych i metateatralnych. Staranny się dekonstruować iluzję czwartej ściany, aby wzmacniać relację z widzem. W sferze muzycznej spektaklu chcemy wykorzystać dźwięki do budowania akcji, napięcia i emocji. Muzyka w spektaklu traktowana jest nie jako tło akcji, ale równorzędny partner w dialogu.”

„ZŁAP MNIE” – Opowieść o bólu, który uzależnia. Przedstawienie o grze, w której uczestniczy każdy, kto kocha. Spektakl ukazuje skomplikowaną relację między dwojgiem ludzi – kobietą i mężczyzną, w której kochać znaczy nienawidzić, a nienawidzić znaczy kochać, pożądanie miesza się z pogardą, a pogarda z pożądaniem. Spektakl o tym, jak bardzo obcy może okazać się najbliższy człowiek, a jak bliskim może stać się ktoś, kogo nie znamy. Co dzieje się kiedy cały Twój świat okazuje się iluzją, grą z której nie ma ucieczki? Co sprawia, że rzucamy się na oślep w ramiona kogoś, kto zadaje nam ból? Dlaczego bardziej uzależnia nas ból niż miłość? Spektakl w którym słowo staje się ciałem, a gest słowem. Gra, w którą wejść może każdy, a wyjść? „…Nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, ale by gonić go. Start!”

„Złap mnie” Teatru Sparowani to spektakl przygotowany przez Angelikę Pytel (absolwentkę PWST we Wrocławiu) i Jakuba Kowalczyka (IV rok PWST we Wrocławiu), w zbiorowej reżyserii z Przemysławem Jaszczakiem (IV rok PWST we Wrocławiu). W roku 2012 spektakl był prezentowany na licznych festiwalach, m.in. na: Letniej Akcji Teatralnej 2012 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie, Nocnych Teatraliach Strachy w krośnie, XIII Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych Bramat, Spotkaniach w Łodzi oraz XXII Zimowych Spotkaniach Teatralnych w Czechowicach-Dziedzicach. Premiera: czerwiec 2012, spektakl oparty na fragmentach „Domu Lalki” H. Ibsena i „Alicji w krainie Czarów” L. Carrolla, adaptacja, scenariusz i reżyseria: Angelika Pytel, Jakub Kowalczyk, Przemysław Jaszczak, scenografia: Angelika Pytel i Jakub Kowalczyk, obsada: Angelika Pytel i Jakub Kowalczyk.