PL EN DE
Teatr Na Chwilę – ARTEmedida – SZTUKA NA MIARĘ

26|08|2013 Miejski Dom Kultury 18:30

TEATR NA CHWILĘ – Teatr powstał w marcu 2012 roku. Jest studenckim teatrem niezależnym funkcjonującym na terenie miasta Gryfino. Założycielami i aktorami Teatru są osoby mające kilkuletnie doświadczenie teatralne. Aktorzy do tej pory prezentowali się m.in. w takich miejscach jak Teatr Ósmego Dnia, Instytut Jerzego Grotowskiego, oraz na festiwalach: Łódzkie Spotkania Teatralne, Festiwal FAMA w Świnoujściu, Zero Budget Festival we Wrocławiu, oraz za granicą – Irlandia, Francja, Niemcy. Teatr ma w repertuarze dwa spektakle, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i poza granicami.

„ARTEmedida – SZTUKA NA MIARĘ” – Projekt został stworzony po to, żeby dać możliwość swobodnej wypowiedzi na temat aktualnych problemów, obok których nie można przejść obojętnie. Działania realizowane w ramach projektu mają charakter performatywny, często improwizacyjny. W ramach projektu do tej pory zostały zrealizowane dwa działania: „Wystarczy usiąść wygodnie” i „Końce Świata”. „WYSTARCZY USIĄŚĆ WYGODNIE” – Człowiek przyzwyczajony jest do tego, że wszystko dzieje się samo. Zmęczony trudami dnia codziennego przyjmuje gotowe zlepki informacji od żony, męża, dzieci, sąsiadów o tym co wydarzyło się danego dnia. W końcu siedząc wygodnie na sofie dowiaduje się z telewizji, gazet, internetu o krachu na giełdzie i klęskach żywiołowych. I to jest piękne! My też zrobimy wszystko za Was – wystarczy usiąść wygodnie! Obsada: Ewa Chmielewska, Paweł Kubicki i Dominik Smaruj.

Projekt realizowany w ramach ZACHODNIOPOMORSKIEJ OFFENSYWY TEATRALNEJ powołanej przez teatry niezależne z regionu, które poprzez wspólne działanie chcą promować realizowane tu niezależne działania artystyczne i kulturalne, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne. Skupienie dużej liczby teatrów offowych, z których większość zaznaczyła już swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, jest ewenementem na skalę kraju – pokazuje to jak znaczący jest potencjał kulturotwórczy regionu. Kilkudziesięciu artystów, siedem działających aktywnie ośrodków teatralnych, sześć festiwali o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, realizowane cyklicznie, w ramach strategicznych programów projekty edukacyjne, międzynarodowe wymiany młodzieżowe, obecność wolontariuszy EVS z kilku różnych krajów Europy, a także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Widzami organizowanych przez członków ZOT wydarzeń kulturalnych jest ok. 20 000 widzów, uczestniczy w nich ok. 1000 artystów z całego świata, rocznie realizowanych jest również ok. 10 premier teatralnych. Konsolidacja tych grup (przy zachowaniu niezależności artystycznej) stanowi o sile środowiska i może zaowocować bardzo cennymi działaniami w dziedzinie kultury.

www.facebook.com/teatrnachwile1111

ZOT