PL EN DE
SEKCJA DZIENNIKARSKA – prasowa, telewizyjna, radiowa, krytyki artystycznej

Do przesyłania zgłoszeń zapraszamy osoby chcące rozwijać swoje umiejętności w dziedzinach dziennikarstwa i krytyki artystycznej, studentów kierunków humanistycznych, interesujących się różnymi dziedzinami sztuki. W ramach sekcji planowana jest publikacja i upowszechnienia materiałów zrealizowanych podczas warsztatów (gazeta festiwalowa, internetowa strona festiwalu, portale społecznościowe, radio).

W tym roku stawiamy przede wszystkim na praktykę. Chcemy by każdy uczestnik, niezależnie od tego, w jakim medium pracuje, miał możliwość twórczego sprawdzenia swoich umiejętności.

05 sekcje degeneartDYSKUSJE LEŻAKOWE – Uczestnicy sekcji będą mieli możliwość moderowania dyskusji poświęconych wydarzeniom festiwalu. Zostaną one zrealizowane w niekonwencjonalnej przestrzeni i wakacyjnej atmosferze.


GAZETA FESTIWALOWA – Planowane jest 5 numerów wysokonakładowego pisma, dystrybuowanego podczas festiwalu wśród uczestników Famy oraz turystów i mieszkańców Świnoujścia, opublikowanego następnie na stronie festiwalu do darmowego pobrania. Festiwalowe pismo jest pomyślane jako projekt interdyscyplinarny, będący efektem współpracy zarówno studentów dziennikarstwa, fotografów, jak i przyszłych krytyków sztuki, studiujących takie kierunki humanistyczne, jak kulturoznawstwo, polonistyka, historia sztuki, wiedza o teatrze i in. Celem pracy redakcyjnej jest poszukiwanie nowej formy, w jakiej mówienie o sztuce może realizować się w sposób konstruktywny, twórczy, rzetelny i atrakcyjny dla czytelnika. Jednocześnie przygotowując kolejne numery, uczestnicy sekcji będą mogli poznać najważniejsze mechanizmy związane z redakcją pisma kulturalnego.

RADIO FAMA – Uzupełnienie edukacji dziennikarskiej dla tych, którzy zdecydowani są rozwijać się w kierunku realizacji reportażu radiowego. Przygotowane materiały będą prezentowane na antenie Polskiego Radia. Cykl zajęć praktycznych, nastawionych na pracę podczas realizacji wydarzeń artystycznych: komentarz, sprawozdanie, wywiad, dłuższe formy reportażowe. Projekt ma umożliwić młodym radiowcom prezentację ich autorskich materiałów.

FAMA TV – Do przesyłania zgłoszeń zachęcamy także osoby, które chciałyby realizować podczas festiwalu materiały audiowizualne, dokumentujące przebieg Famy. Będą one publikowane na naszej stronie internetowej oraz w portalach społecznościowych (facebook, youtube). Fama TV ma pełnić rolę festiwalowego serwisu informacyjnego, ale także prezentować materiały z gatunku dokumentu kreacyjnego i mockumentary.

POBIERZ
Regulamin FAMA_ver2
Formularz Zgloszeniowy FAMA_ver2

OPIEKA REALIZACYJNA

ARTUR DANIEL LISKOWACKI – Prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych, krytyk teatralny. Od roku 1990 jest kierownikiem działu kulturalnego w Kurierze Szczecińskim. Współpracuje z pismami ‘Teatr’, ‘Pogranicza’, ‘Twórczość’. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2000), nominowany do nagrody Nike („Eine kleine”) i Europejskiej Nagrody Literackiej. Zajmuje się historią Pomorza i niemiecką przeszłością Szczecina w kontekście historii polsko-niemieckiej. Tematyce tej poświęcił zbiory esejów: “Ulice Szczecina” (1995), “Cukiernica pani Kirsch” (1998), “Pożegnanie miasta i inne szkice z pamięci” (2002), jak również słuchowisko “Przez drzwi” (1996) i nominowaną do Nike powieść “Eine kleine” (2000).

KATARZYNA WOLNIK-SAYNA – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Prowadzi audycje poświęcone piosence literackiej, muzyce, realizuje liczne reportaże. Juror festiwali teatralnych i muzycznych. Wieloletnia komentatorka Famy. Debiutowała w 1983 roku, zaraz po maturze. Pracowała w Radiu Fama, zdobywając nagrody dziennikarskie. Nie sposób przecenić jej wkładu w obecny profil festiwalu. To dzięki jej pracy – od początku lat 90. – Fama jest stale obecna na radiowej antenie. Miłośniczka podróży dalekich i bliskich, żeglarstwa oraz artystów Famy. Uważa (i mówi o tym głośno i przy każdej okazji), że festiwal zmierza w dobrym kierunku.

JOANNA FIGARSKA – Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (specjalność krytyka literacka i artystyczna). Od 2007 związana ze studencką rozgłośnią radiową Uniradio, której w latach 2007-2010 była zastępcą redaktora naczelnego. Od 2009 redaktor naczelna miesięcznika kulturalno-publicystycznego „Kontrast”. Prezes Stowarzyszenia Młodych Twórców „Kontrast”. Współpracowała m.in. z magazynem grozy „Lśnienie”, Fundacją „Moje Miasto”, Fundacją „Pro Arte”, dwumiesięcznikiem „Coś na Progu”. Laureatka nagrody im. Marka Kasza dla najlepszego dziennikarza FAMA 2011. Obecnie pracuje we wrocławskim wydawnictwie „Czeskie Klimaty”, gdzie jest odpowiedzialna za tworzenie dwóch tytułów prasowych.

MONIKA STOPCZYK – Absolwentka filologii polskiej UWr, gdzie specjalizowała się w lingwistyce kulturowej oraz krytyce literackiej i artystycznej. Współpracowniczka wydawnictwa Biuro Literackie i Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy. Współproducentka Festiwalu Port Literacki 2012 i Europejskiego Portu Literackiego 2013. Organizatorka spotkań autorskich z poetami i znawcami literatury. Współzałożycielka internetowego miesięcznika „Kontrast” i Stowarzyszenia Młodych Twórców „Kontrast”. Autorka relacji z wydarzeń kulturalnych, wywiadów z artystami, recenzentka muzyczna. Przez dwa lata szefowa działu fotograficznego w „Kontraście”. W latach 2008-2012 dennikarka, spikerka i wydawca Studenckiej Rozgłośni Radiowej UWr Uniradio (autorskie programy poświęcone kulturze). Obecnie pracuje jako Specjalista ds. social media i copywriter w jednej z wrocławskich agencji interaktywnych.

ALICJA MYŚLIWIEC – Medioznawczyni i dziennikarka. Współpracowała z TVP Kraków, Vox FM, Eska, Eska Rock, Antyradiem, działem kultury Radia Zet. Obecnie związana z Grupą RMF, gdzie realizuje autorskie audycje „Kino w Wielkim Mieście”, „Słowem się kręci”, „Życie z klasą”. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim – zajmuje się reklamą we współczesnym społeczeństwie informacyjnym i semiotyką obrazu. Jako Dyrektor Marketingu i Promocji oraz Rzecznik Prasowa związana z festiwalami: FAMA (Świnoujście), Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą), Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana w Częstochowie, Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata.

SZYMON PIASTA – Absolwent Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej, gdzie obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Mediów Cyfrowych i Fotografii. Autor grafik cyfrowych, fotografii, scenografii teatralnych. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych (Berlin, Brno, Kowno, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Jest współtwórcą Radomskiej Grupy Komiksowej B5 oraz kuratorem Galerii Pentagon. Laureat Famy 2011 w kategorii sztuki plastyczne.