PL EN DE
Fama nie tylko dla artystów

2013|09|10

„FAMA 43” wspólnym dziełem artystów i mieszkańców Świnoujścia. Mobilna mozaika – efekt projektu FAMA UDOMOWIONA – zawisła podczas festiwalu w Galerii Miejsce sztuki44.

news 34Fama to nie tylko imprezy konkursowe dla uczestników. To również wydarzenia adresowane bezpośrednio do mieszkańców Świnoujścia, którzy od ponad 40 lat są ważną częścią Festiwalu. W tym roku, w ramach projektu Famy Udomowionej „Dołóż się”, stworzyliśmy mobilną mozaikę, która przemieszczała się po ulicach Świnoujścia, aby każdy mógł przykleić do niej coś od siebie. W ten sposób na ścianie Galerii Miejsce sztuki44 zawisł jedyny w swoim rodzaju plakat z napisem: „Fama 43”, wykonany zarówno przez uczestników Famy, jak i napotkanych na ulicach turystów i mieszkańców miasta.

„Mozaika składa się m. in. z cukierków, łyżeczek, dwóch kluczy, euti na telefon, naklejek, kapsli, papierosa i kilku do niego filtrów, skasowanego biletu tramwajowego z Portugalii, breloka czy monet. Fantazja była duża, napotkani turyści i mieszkańcy miasta zawsze znaleźli coś przy sobie. Gdy ktoś jednak nie miał żadnego pomysłu, oferowaliśmy coś z naszego wiaderka ze skarbami” – opowiada Piotr Semberecki inicjator akcji „Dołóż się”.

Sami twórcy mozaiki przekonywali, że tegoroczny projekt Famy Udomowionej bardzo przypadł im do gustu. „Ludzie chętnie się angażowali, nawet cudzoziemcy. Usłyszeliśmy też sporo miłych słów na temat samej Famy, szczególnie od mieszkańców Świnoujścia, którzy od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat uczestniczą w imprezach na Famie” – dodaje Katarzyna Florek, która razem z Piotrkiem przygotowywała akcję.

Akcja „Dołóż się” trwała do końca festiwalu, każdy mógł jeszcze dokleić do mozaiki coś od siebie.

Paulina Pacanowska

pasek_famiasto_www