PL EN DE
Dużo dla Małych – czyli Fama Dzieciom

2013|08|28

Szukanie skarbów piratów, turniej w wodne kręgle, śpiewy i malowanie twarzy to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla najmłodszych uczestników tegorocznej Famy. O tym, co jeszcze czeka Małych Famowiczów, rozmawiamy z Kamilem Lao, koordynatorem projektu Fama Dzieciom.

news 30Paulina Pacanowska: Dla niezorientowanych, czym jest projekt Fama Dzieciom?

Kamil Lao: To cykl imprez skierowanych do najmłodszych osób, organizowanych co roku na Famie. Jesteśmy grupą studentów z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu i staramy się umilać czas dzieciakom, które przyjechały do Świnoujścia na wakacje lub tutaj mieszkają. Organizujemy dla nich zabawy psychoruchowe i psychomotoryczne, różnego rodzaju olimpiady z nagrodami czy imprezy artystyczne – m. in. śpiewanie, malowanie, tańczenie, recytowanie wierszy.

W jakim wieku dzieci mogą brać udział w zabawach?

Nie mamy ograniczeń wiekowych. Zapraszamy wszystkie chętnie osoby. Do tej pory, tegoroczny najmłodszy uczestnik Famy Dzieciom miał 2,5 roku i brał udział w imprezie wokalnej na scenie Muszli Koncertowej. Najstarsze dzieciaki są w wieku około 12 lat. Staramy się tak ułożyć program, żeby osoby w każdym wieku dobrze się bawiły.

Gdzie i kiedy można Was spotkać?

Jesteśmy codziennie o 11 na plaży, wejście przy Gryfie. Łatwo nas znaleźć, ponieważ chodzimy w jednakowych, błękitnych koszulkach. Imprezy artystyczne odbywają się na scenie Muszli Koncertowej. W pierwszym tygodniu Famy byliśmy na Promenadzie – dzieci dostały kredki i zamieniły ją w wielki statek. Zorganizowaliśmy także imprezę w Warszowie. Było dużo śpiewania, malowania rysunków i twarzy. Nie obyło się bez tańców – dwóch chłopców zaprezentowało nawet samodzielnie przygotowany przez siebie układ taneczny. Na pamiątkę zrobiliśmy duży plakat z napisem „Fama Dzieciom” z odbitymi dłońmi uczestników.

Jakie atrakcje przygotowaliście na zbliżające się dni?

We wtorek organizujemy olimpiadę dla najmłodszych, jedną z konkurencji będzie nabranie jak największej ilości wody z morza do wiadra za pomocą namoczonych ręczników. Dużo ruchu i dużo zabawy. W środę zapraszamy na gimnastykę i taniec przy muzyce, a dzień później na wodne kręgle –turniej w zbijaka. Ostatniego dnia Famy wybudujemy zamki i inne budowle z piasku. Później wspólnie wybierzemy najładniejsze z nich.

Jak dużą frekwencją może pochwalić się w tym roku?

Mamy stałą grupę dzieciaków, którzy codziennie czekają na nas na plaży. Jeśli jest ładna pogoda, przychodzi średnio około 20 osób. Zaskoczyła nas frekwencja na imprezie na Muszli Koncertowej  pt. „Śpiewająca Fama Dzieciom”, którą zorganizowaliśmy w zeszłym tygodniu. Było ponad 50 osób. Na szczęście miejsca tam jest dużo, więc wszyscy się zmieścili i po uśmiechach na twarzach widać było, że dobrze się bawili.

Rozmawiała: Paulina Pacanowska

pasek_famiasto_www