PL EN DE
Czeski sen Mariusza Szczygła

2013|08|23

Modra kapusta, doskonałe piwo i knedliki to najpowszechniejsze skojarzenia z Czechami. MARIUSZ SZCZYGIEŁ, gość tegorocznej FAMY, jest od nich daleki. Sięga znacznie głębiej. O współczesnych Czechach, wolnych od kulinarnych skojarzeń, porozmawiamy podczas kolejnego spotkania z cyklu MIEJSCA LITERATURY.

news 19„Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska” – w tych książkach Mariusza Szczygła znalazło odzwierciedlenie zainteresowanie kulturą czeską. Przez barwne życiorysy swoich bohaterów reportażysta opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje i tragicznym splocie przypadku, kształtującym życie pokoleń. Szczygieł staje się celnym obserwatorem naszych sąsiadów. Z dziennikarską dociekliwością diagnozuje Czechów jako naród, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo „posępność”, to Czesi w interpretacji Szczygła są społeczeństwem, które tę posępność umie imponująco usunąć z pola widzenia. Na spotkanie “CZECHOFIL” zapraszamy do Galeria Miejsce sztuki44 o 16:30.
 
W programie nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. FAMA podbiła Dom Kultury Warszów. Warsztaty z cyklu  „FAMA Udomowiona DZIECIOM” już o 17:00.

Wieczorne koncerty przenoszą się do Muszli. Posłuchamy zespołów – NACZYNIA POŁĄCZONE, RADIOAKTYWNY ŚWIAT i BEDU. Na scenie pojawią się także nowe twarze i głosy. Wyznawcy Johna Watersa, duchowo połączeni z Edem Woodem to warszawski projekt DIVINES, czyli producent Talented Mr. Peter oraz charyzmatyczna wokalistka Lulu. Na dobranoc proponujemy poetrydancing pod hasłem MORZA SZUM, PTAKÓW ŚPIEW w Jazz Clubie Scena. Przypominamy również o trwającej akcji „Pocałuj Świnoujście”. Więcej informacji znajdziecie na www.facebook.com/pocalujswinoujscie

Program na piątek, 23 sierpnia: www.fama.org.pl/23-sierpnia-piatek.