PL EN DE
Teatr 6 i Pół – ARCHIWUM

26|08|2013 Miejski Dom Kultury 17:30

TEATR 6 i PÓŁ – Teatr działa w Gryfinie przy Miejskim Domu Kultury. Przez blisko 10 lat istnienia teatr wypracował swój własny styl. Na scenie interesuje ich wiarygodność nawet najbardziej niewiarygodnych historii. Siłą teatru jest wspólna praca nad spektaklami, w których ważnym składnikiem jest ruch sceniczny. Teatr jest dla nich miejscem spotkania drugiego człowieka, opowiedzenia mu o sobie, o rzeczywistości widzianej ich oczami. Zespół przejawia tendencje teatru poszukującego i eksperymentującego. Grupę tworzy młodzież gimnazjalna, licealna i studenci. Zespół regularnie prowadzi warsztaty aktorskie z techniki improwizacji oraz świadomości ciała aktora jako podstawowego narzędzia scenicznego. Teatr 6 i Pół jest współorganizatorem licznych akcji ulicznych, performatywnych i happeningowych oraz Międzynarodowego Festiwalu SZTUKOWANIE „Zderzenie Sztuk i Kultur”.

„ARCHIWUM” – Spektakl performatywny o walce z naszymi ograniczeniami i próbie przeciwstawienia się życiowemu schematowi, w który wpadamy. Zakorzenione w dzieciństwie lęki, są klatką, z której wydostanie się ma przynieść wolność. Premierowy pokaz odbył się na XX Schultheaterfest w Schwedt (Niemcy), wywołując duże emocje wśród publiczności. Reżyseria: Krzysztof Gmiter, scenariusz: Teatr 6 i Pół, obsada: Weronika Giżycka, Alicja Godyńska, Edyta Grzelińska, Karolina Kuźniewska, Magda Majewska, Nina Mucha.

Projekt realizowany w ramach ZACHODNIOPOMORSKIEJ OFFENSYWY TEATRALNEJ powołanej przez teatry niezależne z regionu, które poprzez wspólne działanie chcą promować realizowane tu niezależne działania artystyczne i kulturalne, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne. Skupienie dużej liczby teatrów offowych, z których większość zaznaczyła już swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, jest ewenementem na skalę kraju – pokazuje to jak znaczący jest potencjał kulturotwórczy regionu. Kilkudziesięciu artystów, siedem działających aktywnie ośrodków teatralnych, sześć festiwali o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, realizowane cyklicznie, w ramach strategicznych programów projekty edukacyjne, międzynarodowe wymiany młodzieżowe, obecność wolontariuszy EVS z kilku różnych krajów Europy, a także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Widzami organizowanych przez członków ZOT wydarzeń kulturalnych jest ok. 20 000 widzów, uczestniczy w nich ok. 1000 artystów z całego świata, rocznie realizowanych jest również ok. 10 premier teatralnych. Konsolidacja tych grup (przy zachowaniu niezależności artystycznej) stanowi o sile środowiska i może zaowocować bardzo cennymi działaniami w dziedzinie kultury.

ZOT