PL EN DE
Famowicze z nagrodą Grammy

2014|01|27

Muzyczny Oskar trafił do Włodka Pawlika i Adama Klocka – artystów i pedagogów od lat związanych z festiwalem Fama.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERACzłonkowie Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji docenili album „Night in Calisia”. Płyta jest wspólnym dziełem Włodka Pawlika, jednego z czołowych amerykańskich trębaczy Randy Breckera i Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.

Włodek Pawlik związany jest z Famą od lat 80. Najczęściej można go spotkać w sali prób w świnoujskim Domu Kultury. Podczas festiwalu opiekuje się uczestnikami sekcji jazzowej. Randy Brecker występował na Famie w Muszli Koncertowej 19 lipca 2007 roku z Trio Włodka Pawlika. Adam Klocek jest z nami od  roku 2009. Ocenia projekty uczestników festiwalu jako juror. Włodek Pawlik i Adam Klocek w 2012 roku zrealizowali na Famie koncert „We Are From Here”, w którym pokazali wpływy między muzyką klasyczną, jazzową i folkową. Udowodnili, jak wiele emocji wyzwala muzyka tak zwanego trzeciego nurtu.

Album „Night in Calisia” był nominowany w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. To jedna z pięciu jazzowych kategorii Grammy. Gratulujemy! Z Włodkiem Pawlikiem i Adamem Klockiem spotkamy się podczas Famy 2014.

 
Włodek Pawlik, Randy Brecker i Adam Klocek nominowani do Grammy 2014

2013|12|09

Włodek Pawlik i Adam Klocek to artyści i pedagodzy od lat związani z festiwalem Fama. Z wielką przyjemnością informujemy, że album „Night In Calisia” nagrany przez Randy Breckera, Włodka Pawlika i Filharmonię Kaliską pod dyrekcją Adama Klocka uzyskał nominację do nagrody Grammy 2014 w kategorii „Best Large Jazz Ensemble Album”.

news 35 fot Slawomir RyfczynskiAlbum „Night In Calisia” to kolejny efekt współpracy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem. Ich muzyczna podróż zaowocowała jak dotąd nie jedynym albumem i wieloma koncertami. Album został nagrany w związku z obchodami 1850-lecia powstania Kalisza oraz na zamówienie Władz Miasta, a pomysłodawcą zwrócenia się z zaproszeniem do udziału w projekcie do Breckera był dyrygent Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej.

Włodek Pawlik związany jest z Famą od lat 80. Prowadzi warsztaty jazzowe, pracuje z big bandem, zespołami i solistami jazzowymi. W Świnoujściu występował także na jednej z scenie z Randy Breckerem – w Muszli koncertowej w 2007 roku. Adam Klocek po raz pierwszy pojawił się na Famie w roku 2009 jako juror. W roku 2012 razem z Włodkiem Pawlikiem przygotował koncert „We Are From Here”, który został określony przez lokalną prasę mianem „muzycznej rewelacji festiwalu”. W koncercie wzięły udział debiutujące zespoły różnych gatunków, którym towarzyszyła Orkiestra Smyczkowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Rozstrzygnięcie i ceremonia wręczenia „muzycznych Oskarów” odbędzie się 26 stycznia 2014 roku. Trzymamy kciuki i gratulujemy polskim artystom.

 
Fama nie tylko dla artystów

2013|09|10

„FAMA 43” wspólnym dziełem artystów i mieszkańców Świnoujścia. Mobilna mozaika – efekt projektu FAMA UDOMOWIONA – zawisła podczas festiwalu w Galerii Miejsce sztuki44.

news 34Fama to nie tylko imprezy konkursowe dla uczestników. To również wydarzenia adresowane bezpośrednio do mieszkańców Świnoujścia, którzy od ponad 40 lat są ważną częścią Festiwalu. W tym roku, w ramach projektu Famy Udomowionej „Dołóż się”, stworzyliśmy mobilną mozaikę, która przemieszczała się po ulicach Świnoujścia, aby każdy mógł przykleić do niej coś od siebie. W ten sposób na ścianie Galerii Miejsce sztuki44 zawisł jedyny w swoim rodzaju plakat z napisem: „Fama 43”, wykonany zarówno przez uczestników Famy, jak i napotkanych na ulicach turystów i mieszkańców miasta.

„Mozaika składa się m. in. z cukierków, łyżeczek, dwóch kluczy, euti na telefon, naklejek, kapsli, papierosa i kilku do niego filtrów, skasowanego biletu tramwajowego z Portugalii, breloka czy monet. Fantazja była duża, napotkani turyści i mieszkańcy miasta zawsze znaleźli coś przy sobie. Gdy ktoś jednak nie miał żadnego pomysłu, oferowaliśmy coś z naszego wiaderka ze skarbami” – opowiada Piotr Semberecki inicjator akcji „Dołóż się”.
więcej…

 
Werdykt FAMA 2013

2013|08|31

Jury festiwalu 43. FAMA. Międzynarodowy Kampus Artystyczny, w składzie: Darek Foks, Janusz Grzywacz, Anna Szafraniec, Wojciech Kowalski, Magdalena Turowska, Katarzyna Wolnik-Sayna i Alicja Sawicka – postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA FESTIWALU – za wysoki poziom prezentacji – otrzymują:

w kategorii muzyka
> Naczynia Połączone
> Freddy Marx Street
> Katedra
> Radioaktywny Świat (oraz kultowy rower składany od Jurora Janusza Grzywacza za wyrazistość sceniczną dla Małgorzaty Andrzejewskiej)

w kategorii wokaliści, za prezentacje autorskie
> Olga Matuszewska
> Ralph Kamiński

w kategorii sztuki sceniczne
> Teatr Na Chwilę za spektakl „ARTEmedida”
> Teatr Realistyczny za spektakl „Manifest”

w kategorii sztuki wizualne
> Agata Kus
> Weronika Rafa za projekt „Ladacznica”
> uczestnicy sekcji fotograficznej, za wystawy „Piaskorzeźby” i „Zatrzymane w czasie”

w kategorii dziennikarstwo
> Tomasz Płomiński

w kategorii „jedna wielka ściema”
> realizatorzy happeningu „Casting do filmu”

w kategorii „dostaliby nagrodę, gdyby w zeszłym roku nie dostali Trytona”
> Latające Pięści

Jury postanowiło także wyróżnić zaproszeniem do udziału w Koncercie Finałowym:
> zespół Straight Jack Cat i Ewę Prus

NAGRODĘ SPECJALNĄ „Tydzień u Specjala” – nagrodę w kategorii Specjalnej w postaci tygodniowego pobytu w Świnoujściu, ufundowaną przez Jarosława Specjalskiego, oraz 1000 zł otrzymuje:
> Spółka Zoo

NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne festiwalu, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów, oraz równorzędne nagrody w wysokości 500 zł, otrzymują:
> Ola Staszczak
> Anna Małek
> Coś-Jakby-Kwartet-Smyczkowy w składzie: Katarzyna Sylla, Magdalena Laskowska, Beata Cholewa

NAGRODĘ „LAMELAT FAMY”, za  popularyzację artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia otrzymują ex aequo:
> w wysokości 1000 zł – Joanna Figarska i Monika Stopczyk – redaktorki naczelne biuletynu „Famiasto”
>  w wysokości 500 zł – Mateusz Kluczny – autor muralu na areszcie śledczym

NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii SZTUKI WIZUALNE, w wysokości 1000 zł otrzymuje:
> Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu za projekty „Rozpoznawania” i „Stałość przyciągania”.

NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii SZTUKI SCENICZNE, w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
> Teatr Sparowani za spektakl „Złap mnie”

NAGRODĘ w kategorii MUZYKA, w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
> Cinemon

NAGRODĘ DZIENNIKARSKĄ IM. MARKA KASZA, w wysokości 500 zł, otrzymuje:
> Mateusz Grzeszczuk

NAGRODĘ JAZZOWĄ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA, w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
> Natan Kryszk z zespołu Pokusa

NAGRODĘ LITERACKĄ IM. MARIANA REDWANA, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, w wysokości 2000 zł, otrzymuje:
> Piotr Oprządek

NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną, w wysokości 2000 zł, otrzymuje:
> Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą (ale żeby nam to było ostatni raz!)

NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście dla największej osobowości artystycznej festiwalu, otrzymują ex aequo:
> w wysokości 4000 zł – zespół Poprzytula
> w wysokości 2000 zł – Paweł Rogiński ASD

NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA za najlepszy projekt zrealizowany podczas festiwalu oraz równorzędne nagrody w wysokości 3000 zł, otrzymują ex aequo:
> Karolina Balmas i Kacper Pęczuła za projekt „Miejscovnik”
> uczestnicy warsztatu wokalnego za projekt „Parszywa dwunastka”

 
Fama na kryzys

2013|08|30

Jeśli jest ci źle, jeśli nęka się kryzys, koniecznie przyjdź na Koncert Finałowy Famy! Tylko z nami pozbędziesz się kryzysu raz na zawsze, choć Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Weekendu nie zobaczysz.

news 33W roli konferansjera wystąpi nadzieja polskiego stand-upu – Grzegorz Dolniak z kabaretu Szapranina. Towarzyszyć mu będzie jeden osobnik, którego nazwać można Miłośnikiem Famy. „- Kim jest? Dajmy się zaskoczyć!”  – apeluje Jerzy Jan Połoński, reżyser wydarzenia. W Amfiteatrze usłyszymy młodych i obiecujących wokalistów – uczestników tegorocznej Famy, a także laureata zeszłorocznej Nagrody Tryton – zespół Latające Pięści. Reszta jest wielką tajemnicą.

Uczestnicy z niecierpliwością czekają na werdykt Jury. Przypominamy, że FAMA to również konkurs. Uczestnicy walczą m.in. o Trójząb Neptuna (6000 zł) , Nagrodę Tryton (6000 zł), Nagrody im. Maksa Szoca, Mariana Redwana, Andrzeja Jakóbca, Marka Kasza, Jana Sawki, Roberta Paluchowskiego.  Do zobaczenia już dziś o godzinie 20:00.

 
Strona 1 z 1012345Ostatnia »