PL EN DE
SEKCJA ANIMACJI KULTURALNEJ | PROJEKT „POCAŁUJ ŚWINOUJŚCIE”

Pocałunek w skaleczone, bolące miejsce to najstarsze lekarstwo na świecie. Łagodzi ból i jest pierwszym odruchem w celu zagojenia rany. Miasto też ma swoje rany, miejsca, które cierpią. Znasz bolesne miejsca Świnoujścia? A może nigdy nie przyglądałaś/przyglądałeś się im z bliska? Teraz masz ku temu okazję.

11 sekcjeOdszukajmy wspólnie najbardziej zranione miejsca Świnoujścia, w których jątrzą się problemy społeczne, niszczeją wartościowe zabytki, narastają komercyjne „nowotwory” pasożytujące na zdrowej tkance miasta. Ucałujmy te miejsca, okażmy miastu czułość i zainteresowanie zdrową miejską egzystencją. Tkankę miasta tworzą nie lokalne władze, ale przede wszystkim – jego mieszkańcy, a wraz z nimi turyści i Famowicze. Niech to będzie pierwszy krok do zaleczenia ran, które bolą miasto i jego mieszkańców.

 

 

JAK CAŁOWAĆ MIASTO?
- Wybierasz miejsce, bierzesz ze sobą szminkę i kawałek białej kartki.
- Malujesz usta szminką (najlepszy efekt gwarantuje podwójna warstwa!).
- Mocno odciskasz ślad swoich ust na kartce.
- Następnie przykładasz kartkę odciskiem do wybranego miejsca i przecierasz z wierzchu, by przenieść odcisk.
- Gotowe! Teraz robisz zdjęcie i wrzucasz na www.facebook.pl/pocalujswinoujscie wraz z krótkim wyjaśnieniem dlaczego to miejsce wymaga czułości.

GDZIE CAŁUJEMY?
Wybierz miejsce, które według Ciebie wymaga czułego podejścia, jest siedliskiem problemów, które należałoby rozwiązać. Może to być:
- zaniedbana architektura;
- miejsce, gdzie gromadzą się śmieci;
- zniszczona ławka, na której lubiłeś/łaś siadywać;
- brak ścieżki rowerowej, podjazdu dla wózków;
- pomnik „upiększający” Twój ulubiony skwer.

Wszystko zależy od Twojej inwencji! Pokaż, na których miejscach w mieście Ci zależy, a które z jakiś powodów „cierpią”.

PAMIĘTAJ! CAŁUJEMY, NIE NISZCZYMY! NIE ODCISKAJ UST NA POWIERZCHNIACH ZABYTKOWYCH LUB TAKICH KTÓRE MOGŁYBY SIĘ ZNISZCZYĆ.

CELE PROJEKTU
- uwrażliwienie na problemy miasta, zachęta do poznawania nieodwiedzanych zakamarków
- ujawnienie faktycznych problemów mieszkańców miasta i próba ich rozwiązania
- zwiększenie świadomości mieszkańców na udział we wprowadzaniu faktycznych zmian w mieście (mikropolityka)

REALIZACJA

SPÓŁKA ZOO – Duet Wiktoria Kozioł & Marta Świetlik. Grupa powstała w 2009 roku. Zrealizowane projekty: Grupa Dyskusyjna – wyjścia, spotkania, dyskusje (2009-2012); happening „Hommage a Yves Klein” (2011); wystawa „Dwa happeningi studenckie: 1981 i 2011” (2011); projekt naukowy „BATAlia w Chełmku” (2011); Fama 2012: „Oprowadzanie po Famie” (Nagroda Lamelat Famy), „Jasny Spokój”, „Joga krytyczna”, „Krytyk – gatunek drapieżny”; udział w programie Goethe Guerilla 2013 – projekty w Budapeszcie: „I Kiss Budapest”, „Korvin Department Store”: w przygotowaniu: „Kraków Unplagged – audioguide”, „Kiss Your City!”, „Wystawa Kobiet”.

WIKTORIA KOZIOŁ – Kończy studia na psychologii i historii sztuki UJ. Redaguje. Publikowała w czasopismach studenckich „Stimulus” i „Kunszt”, poza tym w „Pressjach”, „Polisemii”, „Popmodernie”. Interesuje się psychologią twórczości, neuroestetyką oraz polską sztuką współczesną.

MARTA ŚWIETLIK – Studentka piątego roku historii sztuki oraz drugiego roku kulturoznawstwa UJ. Wieloletnia współpracowniczka studenckich ruchów naukowych, redaktorka czasopisma naukowego „Kunszt”. Autorka artykułów naukowych i krytyczno-artystycznych, m.in. w „Dekadzie Literackiej”, „Polisemii”, „Popmodernie” i „E-splocie”.