27|08|2013 Oflag 15:00
POMARAŃCZE W UCHU NA SKARPIE BEZ KARTKI – Grupa powstała w lutym 2006. W wyniku regularnego udziału w warsztatach prowadzonych przez Teatr Brama jej członkowie trafili na własny oryginalny styl, którym ciągle próbują udoskonalić. Z czasem postanowili zacząć działać na większą skalę niż Goleniów. Mają już trochę doświadczenia. Pomagali organizować kilka festiwali - takich jak: Festiwal Teatralny Bramat, Festiwal Kabaretowy Chichot, Przegląd Młodych Teatrów Łaknienia, Wiejski Festiwal Sztuki w Strzelewie, Biesiada Teatralna Wejrzenia, 730-lecie Miasta Maszewo, Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru Okna. W większości tych imprez występowali. Brali także udział w festiwalach FAMA, Teatralna Jesień, Krzykowisko. Pomagają i wspierają Teatr Brama, Teatr Krzyk i Teatr Kana. Działają także na ulicy i w plenerze, organizując pokazy fireshow i happeningi. Grupa założona została z inicjatywy Karola Barckiego, Marka Kościółka i Daniela Jacewicza – dwaj ostatni dali iskrę zapalną. Na początku składała się z siedmiu osób, kilka osób przewinęło się przez grupę, może kiedyś wrócą, Nigdy nic nie wiadomo.
„MOBY DICK” – Czy nasze życie jest zaplanowane z góry, czy jednak możemy walczyć z przeznaczeniem? Może nie istnieje żadne, a wszystko jest wynikiem osób, które spotykamy na swojej drodze? Jednak co wyniknie z tego, kiedy w każdym wypadku chcemy iść wbrew radom tych, którzy chcą dla nas dobrze? Czy człowiek jest na tyle upartą istotą by stanąć naprzeciw wszystkiego byleby zrealizować swoją wizję? „Moby Dick” to opowieść nie tylko o tym, ale także o wyzwaniu jakie niesie ze sobą studiowanie na zwykłej uczelni oraz o marnym losie studenta, który studia obiera tylko dlatego, że zmusza go do tego otoczenie.
Projekt realizowany w ramach ZACHODNIOPOMORSKIEJ OFFENSYWY TEATRALNEJ powołanej przez teatry niezależne z regionu, które poprzez wspólne działanie chcą promować realizowane tu niezależne działania artystyczne i kulturalne, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne. Skupienie dużej liczby teatrów offowych, z których większość zaznaczyła już swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, jest ewenementem na skalę kraju – pokazuje to jak znaczący jest potencjał kulturotwórczy regionu. Kilkudziesięciu artystów, siedem działających aktywnie ośrodków teatralnych, sześć festiwali o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, realizowane cyklicznie, w ramach strategicznych programów projekty edukacyjne, międzynarodowe wymiany młodzieżowe, obecność wolontariuszy EVS z kilku różnych krajów Europy, a także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Widzami organizowanych przez członków ZOT wydarzeń kulturalnych jest ok. 20 000 widzów, uczestniczy w nich ok. 1000 artystów z całego świata, rocznie realizowanych jest również ok. 10 premier teatralnych. Konsolidacja tych grup (przy zachowaniu niezależności artystycznej) stanowi o sile środowiska i może zaowocować bardzo cennymi działaniami w dziedzinie kultury.
Pomarańcze W Uchu Na Skarpie Bez Kartki – MOBY DICK