Ukraiński poeta, prozaik i dramaturg. Urodził się we Lwowie, dorastał w Równym. W roku 1985 założył grupę literacką Bu-Ba-Bu, do której należeli także Jurij Andruchowycz i Wiktor Nieborak. Debiutował tomikiem poezji „Wohnyszcze na doszczi” (1987). Jego wiersze tłumaczone na język polski publikowała „Literatura na Świecie” (1995/10). W latach 90. zaczął publikować dramaty: „Krótka sztuka o zdradzie dla jednej aktorki”, „Wielkanocna elektryczka”, „Recording”, „Na żywo” – przetłumaczone na język polski i zebrane w tomie „Recording i inne utwory”. Jego ostatnią powieść „Riwne/Rowno” opublikowano w numerach pisma „Kurier Krywbasu” (2001/4-5) – polskie wydanie: Prószyński i S-ka, 2006. Jest laureatem nagrody Helen Szczerban-Lipki (USA) oraz stypendystą Akademii Szloss Solitiud (Niemcy).
UTOPIA / ANTYUTOPIA? | Spotkanie poświęcone książce „Riwne/Rowno” (Prószyński i S-ka, 2006). To opowieść o ukraińskim mieście, które wskutek zawirowań historycznych zostało podzielone murem na dwa światy: zachodni i sowiecki. Główny bohater powieści, literat Szlojma Ecirwan (anagram od nazwiska autora – Irwanec), zrządzeniem losu zostaje mieszkańcem miasta Riwne (sektora zachodniego). Po kilku latach staje się znanym dramaturgiem. Wreszcie dostaje pozwolenie na odwiedzenie rodziny, która pozostała w Rowno (sektor wschodni). Historia ta jest metaforą zarówno dzisiejszej, posowieckiej Ukrainy, jak i wszelkich jej tęsknot za zdawałoby się nieosiągalnymi, europejskimi swobodami i dobrobytem. Dla polskiego odbiorcy, zainteresowanego Ukrainą po wydarzeniach jesieni 2004, książka może stanowić interesujący przyczynek do poznania współczesnej kultury sąsiadów.
MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.
***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.
OŁEKSANDR IRWANEC