PL EN DE
Miejsce literatury na FAMIE

2013|08|23

Od 2010 roku FAMA zaprasza na udział w projekcje „Miejsca literatury”. Składają się na niego spotkania z pisarzami, biuletyn „Torpeda ludu” i warsztaty dla debiutujących autorów pod opieką Darka Foksa, pisarza i redaktora „Twórczości”. O projekcie pisze Agnieszka Horodyska z biuletynu festiwalowego „Famiasto”.

news 20Jak to wyglądało?
W projekcie od początku ważna była popularyzacja współczesnej literatury europejskiej i odkrywanie tematu miejsca – czy to w kontekście geograficznym, czy kulturowym, czy znów całkiem nieuchwytnym, właściwym konkretnemu twórcy. W zeszłym roku motywem przewodnim było miasto. Cieszyłam się mogąc wziąć udział w klimatycznych spotkaniach tematycznych prowadzonych przez Darka Foksa; słuchać o tym, co, będąc pisarzem, a często i podróżnikiem, można wymyślić na temat istniejących i nieistniejących miast. Szczególnie chętnie wzięłam udział w spotkaniu z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem, który zaintrygował mnie swoją twórczością. Słuchając reportera Filipa Springera, wyostrzył się mój obraz tego, jak nieprzewidywalna i angażująca człowieka w całości jest praca nad reportażem. Chętnie słuchałam też Pawła Dunina-Wąsowicza, autora „Warszawy fantastycznej” czy Daniela Artura Liskowackiego, który opowiadając o rodzinnym Szczecinie pokazał, jak żyje się w mieście ze skomplikowaną polsko-niemiecką historią. Niezwykłym urozmaiceniem był slam poetycki w areszcie śledczym, który ma się odbyć także i w tym roku.

Na co się szykować?
W tym roku temat miejsca zostanie zawężony do tożsamości historycznej i kulturowej narodów. 22.08 posłuchamy o różnicach między Dolnym Śląskiem a Reykjavikiem, a opowiadać będzie Hubert Klimko-Dobrzaniecki – pisarz, scenarzysta, felietonista i tłumacz. O tym, czego Polacy zazdroszczą Czechom dowiemy się 23 sierpnia od reportera Mariusza Szczygła. 24 sierpnia Krzysztof Varga – pisarz, felietonista, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, opowie o Polsce, inspirując się swoją własną sarkastyczną powieścią „Trociny”. Andrzej Stasiuk 25.08 wprowadzi nas w swoje doświadczenia wewnętrzne towarzyszących zwiedzaniu świata. Janusz Rudnicki, pisarz i eseista, zrelacjonuje swoje europejskie podróże 27 sierpnia. Dziennikarka telewizyjna Dorta Warakomska 26 sierpnia zda relację ze skrajności i kotrastów współczesnej Ameryki. Z Serhijem Żadanem – ukraińskim pisarzem, który przybędzie na FAMĘ razem ze swoją grupą Sobaki v kosmosie poznamy się 29 sierpnia. Cały cykl 21 sierpnia otworzy spotkanie autorskie pod tytułem „Dlaczego Darek Foks nie zostanie znanym pisarzem?”.

Dla kogo?
Spotkania z pisarzami zainteresują tego, kto chciałby poznać sposób wyrażania myśli „na żywo” przez autora, z którym miał dotąd styczność tylko przez książki, ale i każdego lubiącego patrzeć na świat z wielu perspektyw. Po rozmowie jest czas na zadawanie pytań. Pisarze nie odmawiają także wywiadów dla uczestników różnych sekcji, z których część można potem przeczytać w „Torpedzie ludu”, darmowym biuletynie redagowanym przez pisarza Pawła Łęczuka, a uzupełnianym tekstami warsztatowiczów i prowadzących. Będzie rozprowadzany na terenie Świnoujścia przez czas trwania FAMY. To okazja do zapoznania się ze sprawozdaniami ze spotkań i wywiadami z pisarzami, ale też do sprawdzenia, czy młodzi jeszcze potrafią pisać, czy przyzwyczaili się do zwięzłych statusów facebookowych – czy literatura jeszcze żyje, czy jeszcze żyje na FAMIE.

Tekst: Agnieszka Horodyska

pasek_famiasto_www