PL EN DE
SEKCJA LITERACKA | PROJEKT „MIEJSCA LITERATURY”

Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie tożsamość historyczna i kulturowa narodów oraz obecność tego tematu w literaturze różnych gatunków. W szeregu spotkań zostaną podjęte problemy specyficzne dla danych nacji oraz postawione zostanie pytanie o ich uniwersalność.

Do udziału w projekcie zapraszamy również debiutujących literatów. Oferujemy wam udział w warsztatach oraz możliwość prezentacji tekstów podczas spotkań i na łamach festiwalowego biuletynu „Torpeda ludu”. Zgłoś się, a będziesz miał szansę wziąć udział w wyjątkowym, międzypokoleniowym spotkaniu oraz walczyć o Nagrodę literacką im. Mariana Redwana.

01 sekcje fot. zuza rogatty - rogatta.blogspot.comWARSZTATY LITERACKIE – Cykl spotkań warsztatowych i prezentacje debiutujących literatów, które stanowić będą głos młodego pokolenia w dyskusji nad tematyką projektu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad.

OPIEKA ARTYSTYCZNA – DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Ostatnio nakładem ha!art ukazała się jego książka „Kebab Meister”, która uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013.

POBIERZ
Regulamin FAMA_ver2
Formularz Zgloszeniowy FAMA_ver2

BIULETYN LITERACKI „TORPEDA LUDU” – 5 numerów bezpłatnego pisma, dystrybuowanego w Świnoujściu, umieszczonego następnie na stronie festiwalu do darmowego pobrania. W gazecie znajdzie się prezentacja uczestników sekcji (debiutujących autorów), jak również zapowiedzi programowe oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi i relacje z wydarzeń literackich i artystycznych projektu.

REDAKTOR PROWADZĄCY – PAWEŁ ŁĘCZUK – Poeta, prozaik, publicysta, animator i menadżer kultury. Wieloletni redaktor „Notatnika Satyrycznego”, aktualnie związany z Internetową Gazetą Kulturalną Salon Literacki. Aktywny uczestnik życia literackiego Warszawy i Mazowsza. Współtwórca, wielu wydarzeń literackich – m.in. spotkań z poetami w Domu Kultury Praga oraz kawiarniach Żoliborza, Bielan, Powiśla i Pragi, konkursu poetyckiego Prawy Brzeg, zdarzeń literackich festiwali Warszawski Dzień i MOST. Ostatnio zaangażowany w całoroczny festiwal – Praski Slalom Poetycki, którego jest pomysłodawcą. Laureat konkursów literackich, współautor albumu poetyckiego „Migawki. Obiekt Warszawa” (2011) i autor debiutanckiej książki poetyckiej „Delta wsteczna” (2011). Regularnie publikuje w pismach literackich, m.in.: sZAFa, Pegaz Lubuski, Notatnik Satyryczny, Znaj, Cegła, Arterie.

02 sekcje fot. karolina falkiewiczSPOTKANIA AUTORSKIE I TEMATYCZNE – Odbędzie się także cykl spotkań z renomowanymi autorami z Polski i Europy, którzy w swojej twórczości podejmują takie zagadnienia jak: tożsamość narodu, literacka mapa kraju, konstytuowanie tożsamości podmiotu w zderzeniu z bohaterem-państwem, ojczyzna emigranta, wygnańca i uciekiniera, polityka a geografia – konfrontacja państwowości z różnymi narodami zjednoczonymi pod jedną flagą, mniejszości narodowe, trudna wolność – zderzenie różnych systemów wartości, czy ojczyzna zawsze idealna? – kontrowersyjne epizody w historii danego narodu oraz ich aktualne funkcjonowanie w powszechnej świadomości.

Swój udział w projekcie potwierdzili:

DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Ostatnio nakładem ha!art ukazała się jego książka „Kebab Meister”, która uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. Darek Foks, siła sprawcza projektu „Miejsca literatury”, odpowiedzialny dotąd za prowadzenie warsztatów literackich, będzie gościem spotkania „DLACZEGO DAREK FOKS NIE ZOSTANIE ZNANYM PISARZEM”. Spotkanie poprowadzi PIOTR MAKOWSKI, autor pracy magisterskiej o tym samym tytule – poeta, autor książek „Niektórzy mają się lepiej” (Olsztyn 2005) oraz „Soundtrack” (Wrocław 2011). Publikował m.in. w „Odrze”, i „Twórczości”. Laureat 4. edycji Doliny Kreatywnej, 1. Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na autorską książkę poetycką oraz Nagrody Kulturalnej Warto 2012. Redaktor działu fitness i sport w miesięczniku „Men’s Health”.

HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI – Pisarz, scenarzysta, felietonista, tłumacz, podróżnik. Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Wydał dwa tomy wierszy po islandzku, publikował opowiadania w „Czasie Kultury”, „Twórczości”, „Lampie”. Opublikował zbiory opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”, „Wariat”, „Rzeczy pierwsze”, nowelę „Kołysanka dla wisielca” oraz powieści „Dom Róży. Krýsuvík”, „Raz. Dwa. Trzy” i „Bornholm, Bornholm”. Pisze prozę dla dorosłych, ostatnio również dla dzieci. Tłumaczony na kilka języków. Doceniany przez czytelników, krytyków i ministerstwa kultury w kraju i poza nim. Jego najnowsza powieść zostanie wydana w czerwcu 2013. Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel: „Dom Róży” i „Krýsuvík” (nominacja do nagrody Nike). Był także nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Paszportu Polityki. W latach 1997-2007 mieszkał w Reykjaviku. Od 2007 – w Wiedniu. Hubert Klimko-Dobrzaniecki będzie gościem spotkania „POLSKA / ISLANDIA – PORTRET PODWÓJNY”. Dedykujemy je twórczości autora-włóczęgi, który przetwarza wątki autobiograficzne, a kreując w ten sposób swój zwielokrotniony portret wewnętrzny, przedstawia jednocześnie czytelnikowi wnikliwe obrazy rzeczywistości, odnoszące się z jednej strony do rodzinnego, prowincjonalnego Dolnego Śląska („Raz. Dwa. Trzy”, „Wariat”), a z drugiej natomiast – do zamożnego i dostatniego Reykjaviku, w którym mieszkał przez wiele lat („Dom Róży”, „Kołysanka dla wisielca”).

JANUSZ RUDNICKI – Pisarz i eseista. Stały felietonista “Gazety Wyborczej”, współpracownik „Twórczości” („Listy z Hamburga”). Był działaczem Solidarności, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, w roku 1983 zamieszkał w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, a następnie w Pradze i Luksemburgu. Nominowany do Nagrody Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Opublikował tomy prozy (m.in.): „Można żyć” (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), „Męka kartoflana” (2000), „Chodźcie, idziemy” (2007), „Śmierć czeskiego psa” (2009). Autorowi dedykujemy spotkanie „W PODRÓŻY”. Janusz Rudnicki mówi o sobie „pół człowiek, pół Polak” – Polaka w sobie zabiera w europejską podróż. Mieszka poza granicami kraju właściwie tylko po to, bu móc do niego wracać. W swojej ostatniej książce („Trzy razy tak!”, W.A.B. 2013) pisze: „Jeździłem i pisałem. Sunąłem przez miasta jak kombajn przez pole, kosiłem wszystko co przede mną, mieliłem i wyrzucałem za siebie w postaci zrolowanych tekstów. Stałem się fabryką obróbki faktów, końcowy produkt przetwarzania tego surowca oferuję pomiędzy okładkami.” Jego pisarstwo, zakorzenione w żywiole codzienności, prowokacyjne i groteskowe, jest świadectwem kompulsywnej potrzeby mówienia i pisania, omawiania i opisywania. Bohater zdaje się być stale wystawiony na najdrobniejsze zdarzenia zewnętrzne, które pobudzają w nim potrzebę słownej ekspresji.

ANDRZEJ STASIUK – Bohater spotkania zorganizowanego pod tym samym hasłem – „W PODRÓŻY”. Zestawiamy ze sobą dwie wizje – introwertyczną Andrzeja Stasiuka i ekstrawertyczną Janusza Rudnickiego. Stasiuk sprawdza, jak jego umysł zachowuje się w różnych warunkach, podróż uważa za eksperyment na sobie, za konieczność życia intelektualnego i duchowego, jest specyficznym rodzajem „turysty”, który odwiedza miejsca mało popularne i nie specjalnie atrakcyjne, zanurza się w ich mitologię, z obsesją skupiając się na detalach: rzeczach i efemerycznych zjawiskach. Jako podróżnik przestaje być mieszkańcem, obywatelem, członkiem społeczności. Andrzej Stasiuk – prozaik, eseista. Współtwórca i współwłaściciel Wydawnictwa Czarne. Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Pokój, zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Wołowcu, w Beskidzie Niskim. Autor „Murów Hebronu”, „Dukli”, „Opowieści galicyjskich”, „Jadąc do Babadag”, „Dziennika pisanego później” i in. Laureat Nagrody Fundacji Kultury 1994, Nagrody Fundacji im. Kościelskich 1995, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010. Jego książki tłumaczone są na niemal wszystkie języki europejskie.

MARIUSZ SZCZYGIEŁ – Reporter. Pracował w tygodniku “Na przełaj”, następnie w “Gazecie Wyborczej” i “Dużym Formacie”. Prowadził talk-show “Na każdy temat”. Jego zainteresowanie kulturą czeską znalazło odzwierciedlenie w książkach: „Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”. Jest także autorem zbioru reportaży z lat 1989-1997 – „Niedziela, która zdarzyła się w środę” i redaktorem antologii „ 20 lat nowej Polski w reportażach”. Książka „Gottland” została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. Nike Czytelników oraz European Book Prize. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata. Z Mariuszem Szczygłem spotkamy się podczas spotkania „CZECHOFIL”. Uciekając od mitologizowania i idealizacji, daleki od stereotypów, Szczygieł jest wytrwałym i dokładnym kronikarzem czeskiej historii i współczesności. Pisze, że Polacy tęsknią za Czechami, ponieważ są one „tą częścią naszej osobowości, której nie mamy”. Czechosłowacja i Czechy to kraj horroru, smutku i groteski. Poprzez barwne życiorysy swoich bohaterów opowiada o czasach, w jakich przyszło im żyć, o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń. Opowiada także o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo „posępność”, to Czesi w interpretacji Szczygła są społeczeństwem, które tę posępność umie imponująco usunąć z pola widzenia.

KRZYSZTOF VARGA – Pisarz i felietonista. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Nagrody Fundacji Kultury („45 pomysłów na powieść”). Opublikował m.in. powieści: „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko” oraz „Gulasz z turula”, za którą otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku”, a ponadto z tymże i z Jarosławem Klejnockim antologię wierszy najnowszych „Macie swoich poetów”. Jego książki tłumaczone są na węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki. W roku 2012 ukazał się powieść „Trociny” (nominacje do Angelusa i Cogito), która stała się inspiracją dla spotkania dedykowanego Autorowi – „A TO POLSKA WŁAŚNIE!”. „Trociny” to brawurowy pamflet na współczesną Polskę. Bohaterem jest starzejący się komiwojażer, który w swoich monologach pastwi się nad wszystkim, co składa się na codzienność międzyludzkiego bytowania Polaków – pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. W karykaturalnej wizji Vargi bohater sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki współczesnego Polaka. Tworzy przeraźliwie wierne portrety toksycznych rodziców, pazernej byłej żony, żałosnych nuworyszy, miłośników kebabów i korporacyjnych wymoczków. Przeszywające spojrzenie szydercy zdziera pancerz hipokryzji. Wszyscy są niespełnieni, zawistni i przerażeni wizją samotności. Swoim tytułem oraz tematem książka nawiązuje do takich powieści, jak „Próchno” W. Berenta i „Miazga” J. Andrzejewskiego – jest dziełem rozliczeniowym, podsumowującym pewną epokę w życiu Polski, polskiej kultury i inteligencji.

DOROTA WARAKOMSKA – Dziennikarka telewizyjna i komentatorka wydarzeń międzynarodowych, doradca mediowy. Przez wiele lat zawodowo związana z TVP, gdzie zajmowała się obsługą reporterską krajowych i zagranicznych wydarzeń politycznych i gospodarczych. Była także stałą korespondentką TVP w USA. Przeprowadziła wywiady m.in. z G. W. Bushem, H. Clinton, M. Albright. Była prezenterką i kierownikiem zespołów dziennikarskich programów informacyjnych: Wiadomości, Panorama. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Aktualnie jest rzeczniczką prasową Kongresu Kobiet, kieruje Stowarzyszeniem Polish Professional Women Network. Jest współautorką książek: „Ostatnia wyspa komunizmu”. „Jan Paweł II na Kubie” i in. Pisała felietony dla miesięcznika „Podróże”. W roku 2012 nakładem W.A.B. ukazała się jej książka „Droga 66”, będąca próbą wyjaśnienia fenomenu wolności w zestawieniu z konserwatyzmem Amerykanów. Książce dedujemy spotkanie „AMERICAN DREAM”. Route 66 nazywano kiedyś „główną ulicą USA”. Ta oddana do użytku w 1926 roku transkontynentalna szosa przechodzi przez osiem stanów i trzy strefy czasowe. W czasach wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku tysiące farmerów podążały nią do Kalifornii w poszukiwaniu pracy, po II wojnie światowej wielu żołnierzy wracało nią do domu, a w latach 50., gdy połączyła tak zwany Rdzawy Krąg ze Słonecznym Kręgiem, Drogą 66 wędrowała kolejna fala migracji. Opuszczona przez podróżnych po 1985 roku, gdy została zastąpiona autostradą i oficjalnie skreślona z listy dróg krajowych, Droga 66 przeżywa dziś odrodzenie. Uznana za zabytek jest jedną z większych atrakcji turystycznych USA. Podróżując legendarną trasą autorka zadaje pytania: Czy nadal działa american dream? Czy Ameryka rzeczywiście jest synonimem demokracji i wolności? Jacy są dzisiejsi Amerykanie? Jak żyją kobiety Ameryki: te młode i te stare, mieszkające w przyczepach na pustyni i w luksusowych willach Beverly Hills? „Droga 66” to spojrzenie na świat i Amerykę oczami ludzi zwykłych i niezwykłych.

SERHIJ ŻADAN – Poeta, prozaik, performer oraz muzyk występujący z disco-punkowym zespołem Sobaki v Kosmose. Niedawno nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się w Polsce jego powieść „Woroszyłowgrad”, wyróżniona tytułem książki roku 2010 BBC Ukraine. Mocna rzecz. Znakomite połączenie bildungsroman, powieści drogi i powieści łotrzykowskiej. Konfrontacja głównego bohatera z ciemniejszą stroną życia i śmiertelnie niebezpieczne przygody nadają powieści posmak ostentacyjnie męskiej i brutalnej prozy. Żadan jest znany polskim czytelnikom z takich rewelacyjnych powieści, jak: „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”. Łączy w nich tradycję ukraińskiej poezji, futuryzmu i elementy kultury punk z symboliczną przestrzenią krajobrazu ojczyzny. Przedstawia subiektywną, ruchomą geografię polityczno-społeczną swojego kraju. Serhij Żadan, laureat Nagrody im. Josepha Conrada 2009 oraz jeden z najgłośniejszych pisarzy ukraińskich będzie gościem spotkania „PUNK’S NOT DEAD!”. Na Famie gościć będzie też współpracująca z Żadanem grupa SOBAKI V KOSMOSE. Najpierw zostali okrzyknięci najbardziej wyrazistą grupą ska w rodzinnym Charkowie. Potem zawojowali całą Ukrainę. Sobaki v Kosmose mają bogate doświadczenie w graniu na żywo, a ich popularność ciągle rośnie. Od roku 2000 nagrali albumy: „Vafli” (Wafle), „Gruppa ishet producera” (Zespół szuka producenta), „Sportyvnyj klub armiji” (Wojskowy Klub Sportowy) i „Zbroja proletariatu” (Broń proletariatu).

 

Projekt „Miejsca literatury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn logo