PL EN DE
Hubert Klimko-Dobrzaniecki – kolekcjoner zdarzeń

2013|04|03

Gościem festiwalu Fama oraz projektu „Miejsca literatury” będzie także HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI – pisarz, felietonista, tłumacz i podróżnik o niezwykle barwnej biografii, autor nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike,  Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Paszportu Polityki.

news 06 Hubert Klimko-Dobrzaniecki fot. Mathieu BourgoisDo tegorocznego cyklu „MIEJSCA LITERATURY” zapraszamy autorów, którzy w swojej twórczości podejmują tematy charakterystyczne dla danych narodów oraz kreślą ich subiektywną – literacką i mentalną – mapę. Hubert Klimko-Dobrzaniecki będzie gościem spotkania „POLSKA / ISLANDIA – PORTRET PODWÓJNY”. Dedykujemy je twórczości autora-włóczęgi, który przetwarza wątki autobiograficzne, a kreując w ten sposób swój zwielokrotniony portret wewnętrzny, przedstawia jednocześnie czytelnikowi wnikliwe obrazy rzeczywistości, odnoszące się z jednej strony do rodzinnego, prowincjonalnego Dolnego Śląska, a z drugiej natomiast – do zamożnego i dostatniego Reykjaviku, w którym mieszkał przez wiele lat. O swoich literackich motywacjach powiedział w wywiadzie dla tvp.info: „Małe zdarzenia zmieniają bieg historii. To mnie fascynuje najbardziej. Nie ta tzw. wielka historia, rozgrywająca się w gabinetach polityków. Ważniejsze bywają przypadki, które czasem wymykają się logice.”

Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Wydał dwa tomy wierszy po islandzku. Opublikował m.in. zbiory opowiadań „Wariat”, „Rzeczy pierwsze”, nowelę „Kołysanka dla wisielca” oraz powieści „Dom Róży. Krýsuvík” i „Bornholm, Bornholm”. Pisze prozę dla dorosłych, ostatnio również dla dzieci. Tłumaczony na kilka języków. Doceniany przez czytelników, krytyków i ministerstwa kultury w kraju i poza nim. Jego najnowsza powieść zostanie wydana w czerwcu 2013. Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel: „Dom Róży” i „Krýsuvík” (nominacja do Nike). W latach 1997-2007 mieszkał w Reykjaviku. Od 2007 – w Wiedniu.

Do udziału zapraszamy również debiutujących literatów. Oferujemy wam udział w warsztatach oraz możliwość prezentacji tekstów podczas spotkań i na łamach festiwalowego biuletynu „Torpeda ludu”. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad. Na ZGŁOSZENIA czekamy do końca maja.

Projekt „Miejsca literatury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Mathieu Bourgois