PL EN DE
FILIP SPRINGER

Reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w dzienniku „Polska The Times”, tygodniku „Polityka”, miesięczniku „The Reader’s Digest”. Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatury w roku 2010. Zrealizował wystawy w wielu polskich miastach. Niedawno ukazała się jego debiutancka książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011), poświęcona dolnośląskiej Atlantydzie, miastu, które zapadło się pod ziemię.

MIASTO NIEISTNIEJĄCE | Spotkanie dedykowane debiutowi książkowemu autora – reportażowi „Miedzianka. Historia znikania”. Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka – miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma, które zapadło się pod ziemię. Autor prezentuje czytelnikowi opowieść o miejscach, ludziach i zdarzeniach, zachowanych jedynie we wspomnieniach. Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasto z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan w latach 1948-52? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?

Spotykaniu towarzyszyć będzie PREZENTACJA FOTOGRAFII Filipa Springera „Miedzianka, która była”, będących swoistą, paradoksalną dokumentacją miejsca nieistniejącego: łąki i zarośla, gdzie kiedyś był rynek, cmentarz, bank, kawiarnia, kościół.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja projektu, realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę (proza, poezja, reportaż literacki). W tym roku tematem przewodnim projektu będzie miasto oraz jego obecność w literaturze różnych gatunków. Chcemy wykorzystać potencjał festiwalu, który od ponad czterdziestu lat jest przestrzenią spotkania twórców z różnych miast Polski, a od kilku lat – także z zagranicy. Podczas tego festiwalu Świnoujście staje się miejscem, w którym zbiegają się drogi osób, reprezentujących różne zakątki kraju, a ich lokalna tożsamość, wrażliwość i dorobek składają się na bogatą mozaikę wieloaspektowego doświadczenia.

***moderator spotkań: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”.