PL EN DE
Spotkanie z Krzysztofem Vargą

2013|04|16

KRZYSZTOF VARGA – pisarz wielokrotnie nominowany do najważniejszych nagród literackich – będzie gościem festiwalu Fama i projektu „Miejsca literatury”.

news 09 Krzysztof Varga - foto ©  Marta DylewskaAutor będzie bohaterem spotkania „A TO POLSKA WŁAŚNIE!”, którego inspirację stanowi opublikowana w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Czarne powieść „TROCINY”, brawurowy pamflet na współczesną Polskę oraz prozatorski majstersztyk – znakomita, cyniczna i błyskotliwa rozrywka na najwyższym poziomie, nie tylko dla socjopatów. Krzysztof Varga pisze w niej: “Po Aztekach pozostały jakieś kamienie, po nas pozostaną co najwyżej trociny.”

Bohaterem powieści jest starzejący się komiwojażer, który w swoich monologach pastwi się nad wszystkim, co składa się na codzienność międzyludzkiego bytowania Polaków – pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. W karykaturalnej wizji Vargi bohater sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki współczesnego Polaka. Tworzy przeraźliwie wierne portrety toksycznych rodziców, pazernej byłej żony, żałosnych nuworyszy, miłośników kebabów i korporacyjnych wymoczków. Przeszywające spojrzenie szydercy zdziera pancerz hipokryzji. Wszyscy są niespełnieni, zawistni i przerażeni wizją samotności. Swoim tytułem oraz tematem książka nawiązuje do takich powieści, jak „Próchno” W. Berenta i „Miazga” J. Andrzejewskiego – jest dziełem rozliczeniowym, podsumowującym pewną epokę w życiu Polski, polskiej kultury i inteligencji.

Krzysztof Varga opublikował m.in. powieści „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko” oraz „Gulasz z turula”, za którą otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jest laureatem Nagrody Fundacji Kultury za „45 pomysłów na powieść”. Jego książki tłumaczone są na węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki.

Do udziału w projekcie „MIEJSCA LITERATURY” zapraszamy również debiutujących literatów. Oferujemy udział w warsztatach prowadzonych przez Darka Foksa – przy wsparciu zaproszonych Autorów – oraz możliwość prezentacji tekstów podczas spotkań i na łamach festiwalowego biuletynu „Torpeda ludu”. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad. Na ZGŁOSZENIA czekamy do końca maja.

Projekt „Miejsca literatury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

foto © Marta Dylewska