PL EN DE
KATEDRA

27|08|2013 Jazz Club Scena 23:00
28|08|2013 Muszla Koncertowa 19:00

Zespół z Wrocławia – nietypowy pod każdym względem. Chcą aby ich twórczość niosła emocje, a przy tym przekazywała istotne, wartościowe treści. Wnętrza gotyckich katedr to miejsca niezwykłe, stąd też grupa stara się swą muzyką utworzyć unikatowy nastrój, wobec którego nie będzie można przejść obojętnie.

Grupę fascynuje spuścizna polskiej klasyki rocka – uważają, że artyści z tamtych lat (60., 70., 80.) tworzyli przepiękną muzykę: rockową, lecz na wskroś przepełnioną polskim duchem. Wielu z nich zostało niesłusznie zapomnianych. Katedra nie chce jednak powielać i odtwarzać wzorców z przeszłości – uważa natomiast, że należy znać korzenie wykonywanej przez siebie muzyki, by ją wzbogacić i rozwinąć. Zespół wykorzystuje w swoich utworach elementy elektroniki, wzbogaca swój styl funkowymi wstawkami, potrafi też czasem zagrać łagodniej. Dla jego członków inspirująca jest twórczość Czesława Niemena, szczególnie zapoczątkowane przez tego Artystę łączenie muzyki rockowej z poezją. W repertuarze mają już utwory do wierszy Gałczyńskiego, Przerwy-Tetmajera, do zapisków filozoficznych Leonarda da Vinci, a w planach – swoją interpretację „Ody do młodości” Mickiewicza. Muzycy chcieliby swoimi kompozycjami zabrać publiczność w inne, niecodzienne miejsce. Zadać pytania, które mogą się wydać niedzisiejsze, lecz czy aby na pewno każdy zna na nie odpowiedź? Zespół chce zaprosić słuchacza w podróż w głąb duszy. Uchylić rąbek zasłony i wzbudzić uśpioną nadzieję. Może to niemodne, tak jak cała jego muzyczna droga. Lecz to romantycy pragnący tworzyć sztukę i niech sztuka ich poprowadzi!

Osiągnięcia: V edycja Must Be The Music 2013 (występ półfinałowy), publikacja piosenki „Kim jesteś?” na składance Minimax PL 6 wydanej przez Piotra Kaczkowskiego pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia (2011), Wygrana w Konkursie Akademicki Rock organizowanym przez NZS we Wrocławiu (2013), Występ na SLOT ART. FESTIVAL (2012), Wygrana w na festiwalu młodych talentów w Kluczborku (2011).

Przeczytaj wywiad na www.podsluchalnia.blogspot.com.

Skład:
Fryderyk Nguyen – wokal, gitara    
Maciej Stępień – bas, chórki
Michał Zasłona – klawisze, chórki        
Paweł Drygas – perkusja        
Katarzyna Radoń – chórki        
Teresa Grabiec – chórki

www.facebook.com/katedrawroc
www.youtube.com/user/KatedraBand/videos
www.soundcloud.com/zesp-katedra

KATEDRA fot. Karolina Peggy Błażejczak