PL EN DE
Jan Sawka (1946–2012). Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

2013|05|15

Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie przypomnieć twórczość Jana Sawki – grafika, malarza i architekta, obdarzonego wielkim temperamentem artystycznym. Wystawę można oglądać w dniach 25 maja – 1 września 2013. Wernisaż odbędzie się 24 maja, o godz. 18. Serdecznie zapraszamy!

news 12 fama 2005 by jan sawkaWYSTAWA zaprezentuje dzieła Jana Sawki pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i będące darem autora. Jest to przede wszystkim cykl dwunastu sztandarów zatytułowany „Sfera” (1981–1991). Był on pokazany w 1991 roku na wystawie prac Jana Sawki „Powroty” w Arsenale w Muzeum Czartoryskich, wówczas oddziale MNK. Kolejny cykl to trzydzieści sześć grafik zatytułowanych „Postcards” (1987–1988), który może być pojmowany jako przestroga przed trywializacją i banalizacją naszych wspomnień. Ważne dla twórczości Sawki, ale również dla historii polskiego plakatu, są też dwie prezentowane prace: „Exodus” i „Stu Theatre” – gęste od metafor i doskonałe w formie artystycznej plakaty teatralne.

JAN SAWKA studiował we Wrocławiu, m.in. malarstwo i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W latach 70. związał się z krakowskim Teatrem STU, ilustrował tomiki poezji poetów – Ryszarda Krynickiego, Edwarda Stachury, Wiesława Dymnego i in. Następnie w Warszawie odpowiadał za graficzny wizerunek klubu Stodoła. Na Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Cagnes-Sur-Mer we Francji (1975) otrzymał nagrodę Oscara oraz specjalną nagrodę Prezydenta Francji za pracę „Z głowy”. Po przeprowadzce do USA, jako autor rysunków, rozpoczął współpracę z redakcją „New York Timesa”. Projektował także plakaty i scenografie dla teatrów. Równolegle uprawiał grafikę warsztatową i malarstwo („A Book of Fiction” 1986). Swoje obrazy prezentował m.in. w galeriach nowojorskich i kalifornijskich. Pod koniec lat 80. stworzył scenografię dla kultowego zespołu rockowego The Grateful Dead. Zamierzeniem na wielką skalę był projekt „The Tower of Light” (1996) oraz centrum kulturalne dla Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W roku 2010 Jan Sawka przedstawił w Międzynarodowym Centrum Plakatu w Nowym Jorku „The Peace Monument”, wyróżniony przez Instytut Amerykańskich Architektów tytułem „Excellence in Architecture”. Ostatnio pracował nad projektem multimedialnym „The Voyage”.

Artysta był także związany z festiwalem Fama. Współtworzył nurt kultury studenckiej w Polsce przełomu lat 60. i 70. XX w. oraz aktywnie uczestniczył w festiwalach Fama w tamtych latach. Projektował plakaty, ilustracje, okładki, rysował, malował obrazy, ale przede wszystkim – był aktywnym twórcą pomysłów dla kabaretów, grup plastycznych i teatralnych. Swoim temperamentem artystycznym łączył środowisko festiwalu, tworzył jego wyjątkowy, integracyjny charakter. Ostatnim zrealizowanym projektem festiwalowym był plakat Jubileuszowy Famy 2005.