PL EN DE
Groźny wirus w Świnoujściu

2013|08|19

Zwiększa się liczba osób zarażonych wirusem #FAMA2013. Odnotowano już ponad 300 przypadków.  Festiwal nikogo nie oszczędza. Chorych przybywa z dnia na dzień. Fama uzależnia, obezwładnia, zaskakuje, działa na wszystkie zmysły, wytycza drogi. Już po raz 43 cała Polska przekona się, czym żyje młoda sztuka. Rusza jedyny w skali kraju interdyscyplinarny festiwal opierający się na pracy warsztatowej.

news 15 smkkpmzoCzym żyje Fama, co podczas tegorocznej edycji będzie najważniejsze i kto płaci za Festiwal? Organizatorzy ujawnią całą prawdę o 43. edycji podczas konferencji prasowej otwierającej Festiwal – o 17:00 zapraszamy do Galerii Miejsce sztuki 44. To nowa przestrzeń Famy. „- Zaplanowaliśmy tam cykl spotkań z pisarzami oraz wystawy. Pierwszą będzie ‘I Wish You A New Brave World’, łącząca sztuki plastyczne, fotografię, film, video art. W procesie jej przygotowywania wsparł nas koncepcyjnie Andrzej Pawełczyk, właściciel Galerii’ – podkreśla Alicja Sawicka, Dyrektor Programowa.

Kiedy poznamy festiwalowe zaplecze, czas przekonać się, na jaką nutę zagra tegoroczny Festiwal. Punktualnie o 19:00 spotykamy się w Miejskim Domu Kultury. Na scenie kolektyw muzyczno-kabaretowy SEKCJA MUZYCZNA KOŁŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN Z OLĄ. Grupa już po raz drugi bierze udział w Festiwalu. Rok temu wrócili do Krakowa z Nagrodą im. Maksa Szoca za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną.

W Miejskim Domu Kultury posłuchamy też muzyków z zespołu DLA KONTRASTU. Swoje miejsce znaleźli między gitarowym graniem a hip-hopem. Podczas koncertu coś dla siebie znajdą wielbiciele progresywnego rocka, muzyki punk, blues, funk, a nawet bossa novy czy piosenki poetyckiej.

Pierwszy festiwalowy wieczór kończymy w Jazz Clubie Scena. Czym jest „trup hop”, przekonamy się dzięki koncertowi zespołu DYZMATRONIK. To będzie coś z cold wave, minimal i z nienachalnego eksperymentu. Na koniec coś dla oka i ucha – STEVE NASH LIVE ACT. Projekt łączący muzykę elektroniczną prezentowaną w formie live actu ze specjalnie przygotowaną oprawą wizualną.Tegoroczna Fama to czas wielkich powrotów. W Świnoujściu pojawią się dobrze znani Famowiczom Janusz Rudnicki, Darek Foks oraz Andrzej Stasiuk. Latające Pięści, laureaci Trytona 2012, odwiedzą Festiwal z premierowym teledyskiem. Czekamy na Was!

Program na poniedziałek, 19 sierpnia: www.fama.org.pl/19-sierpnia-poniedzialek.